do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
+48 696 680 696
Produkt dnia
Torba Miłości - The Love Bag
Torba Miłości - The Love Bag
82,78 zł 67,30 zł
szt
My Size. Prezerwatywy na wymiar - rozmiar 53 - 36 sztuk
My Size. Prezerwatywy na wymiar - rozmiar 53 - 36 sztuk
134,32 zł 109,20 zł
szt
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kilka słów o Dniu Zakochanych, czyli popularnych od lat Walentynkach

Walentynki

Przypadający na 14 lutego Dzień Św. Walentego, potocznie nazywany Dniem Zakochanych niesłusznie jest postrzegany, jako kolejny eksportowy komercyjno-kulturowy produkt zza oceanu. Historia obchodów w dniu 14 lutego święta zakochanych sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie właśnie w połowie lutego obchodzono luperkalia - festyn ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. W dzień poprzedzający festyn, podczas losowania, tworzyły się przypadkowe pary, które następnie bawiły się przez całe luperkalia. A gdzie w tym wszystkim Walenty?

Który to ten św. Walenty?

Legenda głosi, że w czasach cesarza rzymskiego Klaudiusza II, chrześcijański kapłan Walenty udzielał potajemnie ślubów zakochanym. Czynił to wbrew cesarskiemu edyktowi, który zakazywał związków małżeńskich, rezerwując w ten sposób młodych Rzymian na potrzeby imperialnej armii, która w rzeczonym okresie zmuszona była do prowadzenia licznych działań militarnych. Prawdopodobnie z tego powodu, kapłan znany dziś jako św. Walenty, dokonał żywota w sposób nie do końca naturalny w 270 roku. W podobnym czasie funkcjonował inny Walenty, również kapłan, który jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński pomiędzy poganinem i chrześcijanką. Był również prekursorem poczty walentynkowej, gdyż rozpoczął tradycję przesyłania listów o charakterze miłosnym - treść listów dotyczyła ogólnie pojmowanej miłości do Chrystusa - pionierska w tamtych czasach forma nawracania niewiernych. W V wieku żył także Walenty, który zyskał uznanie jako posiadający moc uzdrawiania z padaczki. Stąd też dzień 14 lutego uznawany jest również za dzień epileptyków. Który to ten św. Walenty?

Historia Walentynek w Polsce

Do Polski, a ogólnie Europy północno-wschodniej, kult św. Walentego dotarł prawdopodobnie zza Odry, z okolic Tyrolu i Bawarii. Nad Wisłą względnie nowy dzień zakochanych zaczął konkurować z tradycyjnym słowiańskim świętem miłości, radości i płodności - Nocą Kupały. Jak widać skutecznie, gdyż dziś w wielu polskich miastach m. in. w Lublinie, Krakowie, a w szczególności w Chełmnie w dniu 14 lutego organizowane są uroczyste obchody ku czci patrona zakochanych. Wymienione miasta szczycą się również posiadaniem relikwii św. Walentego, a Chełmno pretenduje do miana polskiej Stolicy Zakochanych, na wzór włoskich Terni, gdzie w Katedrze w 273 roku pochowano św. Walentego - tak, tego od poczty miłosnej! Zatem nie powinno Was już dziwić, skąd tradycja przesyłania kartek pocztowych w dniu 14 lutego.

(Concierge rozkoszy)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe